گرانول چیست؟

گرانول چیست؟

گرانول به معنی دانه می باشد، وقتی می گویند گرانول پلیمری منظورشان پلیمرهای به شکل دانه دانه می باشد.
خود این دانه ها می توانند شکل های مختلفی مانند عدسی و استوانه ای بسته به روش تولیدشان و همچنین پایه های مختلف پلیمری مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن وغیره داشته باشند.
گرانول ها  به عنوان مواد اولیه در صنایع پلاستیکی برای فرآیند های مختلف اکستروژن، قالبگیری تزریقی، تولید فیلم بادی و قالبگیری بادی استفاده می شوند.
بنابراین وقتی می گویند گرانول منظورشان پلیمر خاصی نیست، بلکه شکل آن را می گویند.

 

گرانول عدسی گرانولهای به شکل عدسی
گرانول استوانه ایگرانول های به شکل استوانه

 

پلیمرهای تولیدی بعد از واکنش پلیمریزاسیون در پتروشیمی ها، به صورت پودر می باشند که توسط خود پتروشیمی ها یا بعضی از کارخانه داران، برای راحت تر کردن کار صنعتگران به گرانول تبدیل می شوند، زیرا پودرها ممکن است در محیط کار پخش شوند که باعث هدر رفتن مواد و همچنین آلودگی محیط کارخانه و ایجاد مشکلات تنفسی می شود.
تقریبا اکثر پایه های پلیمری را می توان به صورت گرانول در آورد.
گرانول ها نیز می توانند از مواد بازیافتی تولید شوند، که مطمئناً مواد نو خواص بهتری نسبت به بازیافتی ها دارند.
مواد بازیافتی به شکل آسیابی یا پرک و یا کندر می توانند باشند که در صنعت ترجیح می دهند که به جای پرک و مواد آسیابی که دارای گوشه های تیز هستند و نمی‌توانند به راحتی در قیف‌های ورودی دستگاه ها مورد استفاده قرار بگیرند و همچنین به دلیل غیر یکنواختی اندازه ی آنها باعث غیریکنواختی ترکیب محصول می شوند، از گرانول های آنها استفاده کنند.
البته باید به این موضوع دقت کنند که مواد بازیافتی می توانند پایه های مختلف بر حسب شرایط فرآیندی که قبلا شده اند باشند،مانند پایه تزریق یا بادی یا فیلم و غیره.
مواد بازیافتینمونه ای از مواد بازیافتی
گرانول ها چگونه تولید می شوند؟
گرانول ها با فرآیند اکستروژن تولید می شوند، در واقع مواد نو یا بازیافتی از طریق قیف(هاپر) به درون اکسترودر ریخته شده و بعد در آن مواد مذاب و نرم می شوند. مذاب بسته به اکسترودر به چهار شیوه خارج می شود.
1-تولید گرانول رشته ای(Strand Type): در این روش پلیمر مذاب به شکل رشته از صافی فلزی سر اکسترودر خارج شده و در آب خنک می شود، پس از آن به صورت گرانول های استوانه ای بریده می شوند.
2- تولید گرانول خشک(Hot die face cutting):در این روش پلیمر مذاب بعد از عبور از سوراخ های ریز توسط نازل تیغه ای چرخان به سرعت برش می خورد و همزمان با ایجاد مکش و با عبور از مسیر لوله سرد می شود و سپس به مخازن بزرگتر می رود.
3- سيستم برش رينگ آبی(Water Ring cutting): این روش مانند تولید گرانول خشک می باشد با این تفاوت که مواد پس از رد شدن از صافی و بریده شدن،با استفاده از نیروهای گریز از مرکز به دور مخزن می چسبند.اطراف این مخزن آب سرد می چرخد که باعث خنک شدن گرانول ها می شود.
4- سيستم برش زير آب(Under water cutting): در این روش مواد همچون روش رشته ای پس از ذوب و عبور از صافی به زیر آب هدایت شده و در همانجا با سرعت برش می خورند.

 

دستگاه اکسترودرنمونه ای از دستگاه اکسترودر

 

آخرین اخبار

فرآیند قالبگیری تزریقی
قالبگیری تزریقی قالبگیری تزریقی روشی برای تولید محصولات قالب گیری شده از طریق تزریق مواد پلاستیکی نرم و ...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت دنیا پلیمر اقدام به تولید مستربچ های رنگی، افزودنی، کامپاند کربنات کلسیم و گرانول برای صنعت راه مانند لوازم ترافیکی و ملزومات ساختمان مانند مخازن آب، کلید پریزهای برق و … اقدام نموده است.

  •