واردات کالا – دنیا کارگو

ما در این مرحله کالایی را که شما تصمیم به وارد کردن آن دارید را آنالیز میکنیم. سپس چند مورد آنالیز را به شما تحویل میدهیم. سپس مشتری باید تاییدیه آنالیز را به ما اعلام کند. پس از تایید مشتری ما مراحل واردات کالای مورد نظر را آغاز میکنیم.

 

واردات کالا به دو صورت انجام میشود:

 • کالا مستقیم  وارد ایران میشود. این مدل واردات شامل کالاهایی میشود که شرکت های تولید کننده ی آن شامل تحریم ها نمیشوند و امکان ارسال مستقیم کالا به ایران را دارند.
 • کالا به دلیل تحریمات ایران امکان ورود مستقیم به ایران را ندارد. کشورهای اروپایی، بعضی از شرکت های چینی، کره ای و … شامل این شرکت ها میشوند.

شرکت دنیا پلیمر به دلیل اینکه شعبه ی دیگری در کشور ترکیه دارد این امکان را برای شما به وجود میاورد تا بتوانید کالای خود را از کشورهای خاص نیز وارد کنید.
در این حالت ابتدای کالای مد نظر شما به اسم شرکت ما در خارج از کشور بارنامه میشود و با هماهنگی ما به گمرک وارد و سپس ترخیص میشود. در نهایت از ترانزیت تخلیه شده و به ترانزیت دیگری به اسم جمهوری اسلامی بارگیری و ارسال میشود.

 • گروه اول هم کالای خود را میشناسند و هم نوع برند آن را در دست دارند و فقط امکان خرید و وارد کردن آن به ایران را ندارند.
 • گروه دوم فقط نوع کالایی که قصد وارد کردن آن به ایران دارند را میدانند و از انواع برند و کشورهای تولید کننده ی آن اطلاعی ندارند.

طبق توضیحاتی که مشتری به ما ارائه میکند ما متوجه میشویم که وی قصد خرید چه نوع کالا را با چه درجه ی کیفی از برندی خاص در چه کشوری دارد.

برای واردات کالا ی مورد نظر مشتری (که به طور مثال در کشور چین موجود است) ابتدا از کارگوی چین (کارگو به باربری گفته میشود.) استعلام قیمت میگیریم. سپس یک پرفرم (پیش فاکتور) به مشتری ارائه میدهیم تا آنرا تایید کند. این پیش فاکتور شامل موارد زیر میباشد:

 • هزینه ی خرید کالا
 • هزینه ی حمل کالا تا دبی
 • هزینه ی حمل کالا از دبی تا بوشهر و سایر گمرکات کشور

شخصی کالای مورد نظر خود را از کشور تولید کننده خریداری میکند و از طریق راه های زیر وارد کشور میکند:

 • واردات کالا توسط راه های دریایی به بندر های کشور.
 • کالا توسط راه های هوایی به تمامی فرودگاه های ایران که دارای کارگو میباشند ارسال میشود.
 • کالاهایی که از کشورهای اروپایی خریداری شده باشند از طریق مرز بازرگان و به صورت زمینی وارد کشور میشوند.

ابتدا باید از اداره بازرگانی مجوز مربوطه برای واررات را اخذ نماییم. ابتدا در سایت ntsw.ir پیش فاکتور مربوط به کالا را ثبت میکنیم. سپس اقدام به اخذ مجوز از اداره بازرگانی کنیم. در این مرحله ما توسط کارت بازرگانی شرکت وارد کننده اقدام به گرفتن مجوز میکنیم.

ما ابتدا نیاز به بررسی ممنوعیت واردات کالا ی مد نظر داریم. برای این بررسی از مشتری میخواهیم تا Hs code (یک سیستم استاندارد سازی برای طبقه بندی و شناسایی محصولات میباشد) کالایش را به ما بدهد. طبق packing list (اطلاعات بار که شامل حجم و وزن و … میباشد ) و invoice (فاکتوری مبتنی بر قیمت ) که از مشتری دریافت میکنیم روند کار صدور مجوز را آغاز میکنیم.

ماخذ آن را در میاوریم. ارزش کالا را در سامنه ی TSC به دست میآوریم. در این مرحله مشخص میکنیم که پکینگ مشتری به طور مثال با حجم ۳ CBM و ۱۰۰ کیلو وزن به همراه فاکتور مشخص شده دارای چه هزینه هایی است؟ پس از بررسی تمامی موارد بالا قیمت نهایی را به مشتری اعلام میکنیم. اگر مورد تایید مشتری قرار گرفت میتوانیم شروع به کار کنیم.

بارنامه سندی است که بسیار حائز اهمیت بوده به خصوص زمانی که ادعای خسارت از بیمه را داشته باشید. محتویات بارنامه شامل موارد زیر است:

 • فروشنده کالا در مبدا
 • ابعاد کانتینر کالا و وزن ناخالص
 • شماره و تعداد کانتینرکالا و …

برای پروسه ی ترخیص کالا از گمرک پس ار تایید مشتری بارنامه ای برای واردات کالا توسط شرکت کشتیرانی صادر شده و به دست ما میرسد.

پس از تخلیه ی محموله از کشتی (به وسیله ی کانتینر) ، دوبه و لنج (به صورت کارتنی و یا پالتی) به کشتیرانی مراجعه کرده و رسید ترخیصیه و قبض انبار کالا را دریافت میکنیم. این قبض شامل اطلاعات زیر است: نام صاحب کالا، نوع کالا، بسته بندی و …

حالا زمان آن رسیده است که پس از اخذ مجوز کالا از اداره بازرگانی وارد سایت گمرک شده  (EPL.IRICA.IR) و اظهار نامه ی گمرکی کالای مورد نظرمان را ثبت میکنیم، اشکالات را برطرف میکنیم. این پروسه تا زمانی ادامه پیدا میکند تا تاییدیه گرفته شود و اظهارنامه به مرحله بعد ارسال شود.

 

ابتدا ارزیاب مشخصات کالا را که شامل مدل،مشخصه،تصویر، کشور سازنده و … است را اعلام میکند. سپس کارشناس کالای ما را ارزش گذاری میکند، تعرفه را چک میکند و در نهایت اعلام میکند که درست اظهار شده با خیر.

برای ترخیص کالا از گمرک بعد از اینکه اظهار نامه گمرکی را ارسال کردیم و کوتاژ را دریافت کردیم با توجه به نوع کالا یک سری مجوز برای ما تعیین میشود که نیاز است تا تمامی آنها را دریافت کنیم. مثل: قرنطینه، تعیین ماهیت و …

بعد از تاییدیه کامل کارشناس گمرک، وارد مرحله ی صدور مجوز بارگیری میشویم. با در دست داشتن پروانه ی الکترونیکی گمرکی که سیستم گمرک به ما داده به واحد درب خروج به صورت حضوری مراجعه میکنیم. پس از دریافت مجوز بارگیری، کالا بارگیری شده و به درب خروج گمرک ارسال میشود. ترخیص کالا از گمرک در این مرحله به پایان میرسد.

شرکت دنیا پلیمر اقدام به تولید مستربچ های رنگی، افزودنی، کامپاند کربنات کلسیم و گرانول برای صنعت راه مانند لوازم ترافیکی و ملزومات ساختمان مانند مخازن آب، کلید پریزهای برق و … اقدام نموده است.

 •