گرانول چیست؟

گرانول به معنی دانه می باشد،وقتی می گویند گرانول پلیمری منظورشان پلیمرهای به شکل دانه دانه است.

گرانول ها پایه های مختلف پلیمری مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن وغیره می توانند داشته باشند، آن ها به عنوان مواد اولیه در صنایع پلاستیکی برای فرآیند های مختلف اکستروژن، قالبگیری تزریقی، تولید فیلم بادی و قالبگیری بادی استفاده می شوند. بنابراین وقتی می گویند گرانول منظورشان پلیمر خاصی نیست، بلکه شکل آن را می گویند.

پلیمرهای تولیدی بعد از واکنش پلیمریزاسیون در پتروشیمی ها، به صورت پودر می باشند که توسط خود پتروشیمی ها یا بعضی از کارخانه داران، برای راحت تر کردن کار صنعتگران به گرانول تبدیل می شوند، زیرا پودرها ممکن است در محیط کار پخش شوند که باعث هدر رفتن مواد و همچنین آلودگی محیط کارخانه و ایجاد مشکلات تنفسی می شوند. تقریبا اکثر پایه های پلیمری را می توان به صورت گرانول در آورد.

گرانول ها نیز می توانند از مواد بازیافتی تولید شوند، که مطمئناً مواد نو خواص بهتری نسبت به بازیافتی ها دارند.از مزایای استفاده از گرانول های بازیافتی می توان به کمک به طبیعت اشاره نمود.

در صنعت و بازار وقتی گرانول می گویند منظورشان همان گرانول های بازیافتی می باشد.

انواع گرانول

گرانول هایی که از مواد بازیافتی تهیه شده اند بر اساس اینکه از چه محصول پلاستیکی تولید شده باشند می توانند پایه های مختلفی داشته باشند، گاهی اوقات برخی از آنها را برای خواص بهتر، کاهش هزینه  با هم ترکیب می کنند، یا اینکه از مواد افزودنی نیز با آنها استفاده می کنند.

برای مثال مواد بازیافتی پوسته ی باتری که از کوپلیمر پلی پروپیلن است را با مواد بازیافتی سپری مخلوط می کنند.

برای گرانول ها دسته بندی های مختلفی می توان در نظر گرفت به لحاظ پایه ی پلیمری، فرآیندی و بار زنده ای(مثلا گرانول پوسته ی باتری) که از آن تولید شده است.یک نوع دسته بندی که بر اساس بار بازیافتی می باشد عبارتند از:

 • برخی کارخانه داران بار بازیافتی(زنده بار) برای مثال دبه ماست را خریده و شستشو و آسیاب کرده و بعد از آن تبدیل به گرانول می کنند.
 • برخی دیگر بار را به صورت آسیاب شده از کارخانه دار دیگری خریده و فقط آن را به گرانول تبدیل می کنند.
 •          برخی از کارخانه داران از موادی که شرکت ها در راهگاه های دستگاهشان مانده و اضافه آمده و هدری در تولید است، استفاده می کنند و آن را تبدیل به گرانول می کنند که واضح می باشد کیفیت گرانول بهتری بدست خواهد آمد.

           پودرهای بازیافت پتروشیمی را برخی از تولیدکنندگان گرانول گرفته و آن را از گرد و شن پاک سازی و تبدل به گرانول می کنند که همانطور که مشخص است کیفیت بهتری دارند و تا حدودی مشابه مواد نو می باشند.

روش تولید گرانول ها وشکل آنها

برای تولید گرانول ها همانطور که گفته شده بار بازیافتی را برخی کارخانه داران تهیه و بسته به نوع بار می توانند آنها را برحسب آنکه از چه پایه پلیمری باشند(مثلا بطری های آب معدنی PET) یا نوع محصول مثلا نوارتیپ و یا نوع فرآیند مثلا تزریقی یا بر اساس رنگ و یا بر اساس همه ی این موارد آنها را جداسازی کنند.

بعد از آنکه جداسازی انجام شد مراحل شستشو و آسیاب می باشد، البته برخی برای مثال نایلون ها را با دستگاه کندر ساز تبدیل به کندر می کنند.

یا ممکن است بعضی از کارخانه داران گرانول ساز این بارها را به صورت آماده از کارخانه دار دیگری تهیه کنند.

بعد از همه ی این کارها مواد آسیابی یا کندر را به صورت مستقیم با دستگاه اکسترودر تبدیل به گرانول کرده یا اینکه به آنها پیگمنت جهت تولید گرانول های رنگی یا با مواد افزودنی جهت بهبود خواص ترکیب و فرمولاسیون نموده و بعد از آن تبدیل به گرانول می کنند.

شکل گرانول ها براساس آنکه برش مذاب در سر دای اکسترودر چگونه باشد انواع مختلفی دارند که عبارتند از استوانه ای، کروی(تخم مرغی)، عدسی.

انواع این برش ها عبارتند از:

 • تولید گرانول رشته ای (Strand Type):در این روش مذاب به صورت رشته از سر دای خارج شده و بعد از آن در آب رفته و خنک سازی شده و سپس برش می خورد، شکل گرانول های تولیدی به صورت استوانه ای می باشد.
 • تولید گرانول خشک (Hot die face cutting): در این روش پلیمر مذاب بعد از عبور از سوراخ های ریز توسط نازل تیغه ای چرخان به سرعت برش می خورد و همزمان با ایجاد مکش و با عبور از مسیر لوله سرد می شود و سپس به مخازن بزرگتر می رود. در این روش شکل گرانول ها به صورت عدسی می باشد.
 • سيستم برش رينگ آبی (Water Ring cutting): این روش مانند تولید گرانول خشک می باشد با این تفاوت که مواد پس از رد شدن از صافی و بریده شدن،با استفاده از نیروهای گریز از مرکز به دور مخزن می چسبند.اطراف این مخزن آب سرد می چرخد که باعث خنک شدن گرانول ها می شود. شکل گرانول ها به صورت عدسی می باشد.
 • سيستم برش زير آب (Under water cutting): در این روش مواد همچون روش رشته ای پس از ذوب و عبور از صافی به زیر آب هدایت شده و در همانجا با سرعت برش می خورند.در این روش شکل گرانول ها به صورت کروی( تخم مرغی) است.

یکی از موارد مهمی که در فرآیند تولید گرانول ها می توان به آن اشاره کرد گازگیری مواد برای تولید گرانول با کیفیت تر می باشد.

در برخی موارد برای گازگیری بهتر از روش گرانول کردن دو مرحله ای استفاده می شود که در آن یک بار مواد با یک اکسترودر مذاب شده و بعد وارد دستگاه اکسترودر دوم می شوند و تبدیل به گرانول می شود.

عوامل تاثیر گذار در قیمت و کیفیت گرانول

عوامل متعددی در این موضوع تاثیرگذار می باشد که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نوع بار خریدار شده برای مثال اینکه گرانول هایی که از پودر پتروشیمی تولید می شوند به دلیل کیفیت بهتر و مشابه بودن با مواد نو قیمت بالاتری دارند.
 • مراحل تفکیک انجام شده در این موضوع اثر گذار می باشد. برای مثال تفکیک براساس رنگ یا نوع پلیمر یا نوع محصول بازیافتی و یا فرآیند هر چقدر بهتر انجام شده باشد کیفیت و قیمت بالاتر می رود.
 • شستشو و تمیزی باری که برای تولید گرانول استفاده می شود در ظاهر و کیفیت و قیمت اثرگذار می باشد.
 • اگردر گرانول از مواد افزودنی برای بهبود خواص، یکنواختی بار تولیدی یا از پیگمنت جهت رنگ شدن استفاده شده باشد کیفیت و قیمت نیز بالاتر می رود.
 • دستگاه و تکنولوژی تولیدی نیز در موضوع کیفیت و قیمت گرانول نیز تاثیر گذار می باشد و اینکه آیا گرانول به خوبی گازگیری شده باشد یا خیر.
 •  

 

شرکت دنیا پلیمر اقدام به تولید مستربچ های رنگی، افزودنی، کامپاند کربنات کلسیم و گرانول برای صنعت راه مانند لوازم ترافیکی و ملزومات ساختمان مانند مخازن آب، کلید پریزهای برق و … اقدام نموده است.

 •