کامپاند کربنات کلسیم(Calcium Carbonate Compound)

کربنات کلسیم به علت فراوانی و فرآیند پذیری خوب و بی خطر بودن برای انسان، پرمصرف ترین پرکننده معدنی در صنعت پلاستیک می باشد.

از مزایای کربنات کلسیم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کاهش قیمت نهایی به همین دلیل به آن پرکننده نیز می گویند.
  • افزایش چاپ پذیری
  • افزایش استحکام و خواص مکانیکی قطعه
  • کاهش جمع شدگی قطعه پس از سرد شدن
  • به دلیل رسانایی بهتر موجب زودتر خنک شدن محصول می گردد.
  • حفظ محیط زیست به دلیل کاهش مصرف پلاستیک
  • خواص آنتی بلاکی

کربنات کلسیم از نظر اندازه ذرات

کربنات کلسیم با سایز های مختلف تولید می شود(مش بندی های مختلف)، هرچه اندازه ی ذرات کوچک تر شود نسبت سطح به حجم آن افزایش یافته و پخش شوندگی آن کاهش می یابد اما خواص نوری و مکانیکی را بهبود می بخشد.

با توجه به ضخامت محصول باید سایز دانه بندی را در نظر گرفت، برای مثال در فرآیند های تولید فیلم سایز دانه ها باید کوچک و یکنواخت باشد.

کربنات کلسیم پوشش دار و غیر پوشش دار

کربنات کلسیم به طور ذاتی تمایل به جذب آب و همچنین تمایل به چسبیدن به یکدیگر را نیز دارند،به همین دلیل کربنات کلسیم های موجود در صنعت در دو نوع پوشش دار شده(coated) و غیر پوشش دار تقسیم می شوند.

در نوع پوشش دار(اصلاح سطحی شده) با ترکیبات آلی با نقطه ذوب نسبتا پایین مانند اسید استئاریک پوشش داده می شوند که از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- بهبود فرآیند پذیری و توزیع و پخش ذرات

2- کاهش اصطکاک بین دانه های کربنات کلسیم و دیواره های دستگاه و در نتیجه افزایش عمر دستگاه

3- عدم گرفتگی فیلتر به دلیل پخش شوندگی بهتر

4-عدم پدید آمدن رگه ها و دون زدن روی محصول نهایی به دلیل پخش شوندگی بهتر

کربنات کلسیم در صنایع

کامپاند کربنات کلسیم جهت استفاده در صنایع مختلف تولید می گردد که این کامپاند از پودر کربنات کلسیم و محمل پلیمری و افزودنی ها تشکیل می شود، یکی از مهم ترین مواردی که در مورد کامپاند کربنات کلسیم مانند همه ی کامپاند های دیگر مطرح می شود آن است که پودر کربنات کلسیم به خوبی در محمل پلیمری توزیع (distribution) و پخش (dispersion) شده باشد.

این موضوع مستلزم فرمولاسیون مناسب و اجرای درست مراحل فرآیندی میکس شدن، اکسترود شدن و همچنین دستگاه اکسترودر اختلاط قوی و مناسب می باشد.

مورد دیگری که باید به آن توجه نمود آن است که پایه ی پلیمری و شاخص جریان مذاب مناسب محصول تولیدی باشد تا ذرات باید به خوبی در محصول پخش شوند و ایجاد دون زدگی و رگه در آن نکند که علاوه بر تاثیر بر ظاهر موجب افت خواص مکانیکی نیز می شود.

صنعت فیلم به دلیل ضخامت پایین و خواص ظاهری یکی از حساس ترین صنایع در تولیدات پلاستیک می باشد، همچنین صنایع الیاف مانند گونی نیز حساس می باشد، کربنات کلسیم های مورد استفاده باید پوشش دار و سفید رنگ باشند.

به خصوص در تولیدات سفره به دلیل مصرف بالای کربنات کلسیم باید از نوع پوششی آن استفاده نمود تا موجب خوردگی سیلندر و ماردون دستگاه نشود و عمر کاری دستگاه بیشتر گردد.

همچنین از صنایع دیگری که در آن کامپاند کربنات کلسیم استفاده می شود می توان به صنایع تزریق و ظروف بادی اشاره نمود.

کربنات کلسیم پوشش دار و غیر پوشش دار-

عوامل مهم تاثیرگذار بر قیمت کامپاند کربنات کلسیم

عوامل مختلفی بر قیمت نهایی این کامپاند اثر گذار است ، که می توان به پایه پلیمری انتخاب شده، کربنات کلسیم پوشش دار یا غیر پوشش دار و مواد فرمولاسیون این کامپاند و فرآیندهای اختلاط و اکسترود شدن آن اشاره نمود.

کربنات کلسیم پوشش دار موجب کاهش اصطکاک و درنتیجه عمر کاری دستگاه را افزایش می دهد.

همچنین توزیع و پخش ذرات در محمل پلیمری از موضوعات مهم دیگر است که در کیفیت نهایی محصول اثر گذار است.

اگر از کامپاند کربنات کلسیم غیر مناسب و غیر استاندارد استفاده شود علاوه بر اثر بر کیفیت نهایی محصول تولیدی به دلیل نسبتا سخت بودن کربنات کلسیم باعث کاهش عمر کاری دستگاه به دلیل خورده شدن سیلندر و ماردون می شود که همین امر نه تنها موجب کاهش هزینه ها به دلیل استفاده از کربنات کلسیم نمی شود بلکه باعث آسیب دیدن دستگاه در دراز مدت و افزایش هزینه ها نیز می شود.

بنابراین موقع خرید این نوع کامپاند باید توجه نمود که از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد تا هم کیفیت محصول خوبی داشته باشیم و هم استفاده از آن واقعاً موجب کاهش هزینه ها شود.

شرکت دنیا پلیمر دارای کامپاند کربنات کلسیم بر پایه ی پلی اتیلن و پلی پروپیلن یرای فرآیندهای مختلف مانند تزریق، فیلم، اکستروژن، قالبگیری بادی، الیاف(گونی) و .. می باشد.

  •  

 

شرکت دنیا پلیمر اقدام به تولید مستربچ های رنگی، افزودنی، کامپاند کربنات کلسیم و گرانول برای صنعت راه مانند لوازم ترافیکی و ملزومات ساختمان مانند مخازن آب، کلید پریزهای برق و … اقدام نموده است.

  •