مستربچ های مشکی

مستربچ ترکیبی است که در آن مواد پلیمری به همراه مواد رنگی یا افزودنی یا پرکننده(فیلر) و افزودنی ها جهت پخش کردن مواد ذکر شده در پلیمر می باشد.

مستربچ ها برای اهداف مختلفی مانند رنگ کردن، بهبود و تقویت خواص یا کاهش قیمت نهایی محصول می توانند به کار بروند.

یکی از رنگ های پر مصرف در صنایع پلاستیک رنگ مشکی می باشد، مستربچ های رنگ مشکی از پیگمنت کربن بلک (دوده) بدست می آید.

دوده دارای گرید های مختلفی می باشد که هر کدام برای کاربردهای خاصی می تواند باشد.برای مثال اندازه ذرات دوده بسیار مهم می باشد. دوده با مساحت سطح بالا دارای قدرت رنگ دهی بیشتری است.

ذرات دوده به دلیل نسبت سطح به حجم بالا تمایل به چسبیدن به یکدیگر را(آگلومره) دارند.به همین دلیل پخش شدن مناسب دوده در محمل پلیمری از اهمیت بالایی در فرمولاسیون کردن مستربچ دارد.

پیگمنت کربن بلک از محصول پلیمری در برابر اشعه UV محافظت می کند.

مستربچ های مشکی

مزایای استفاده از مستربچ سفید به جای استفاده ی مستقیم از پیگمنت مشکی

پیگمنت مصرفی به صورت پودر می باشد، بنابراین امکان پخش شدن در محیط کارخانه و ایجاد مشکلاتی اعم از هدر رفتن مواد، آلودگی محیط و آسیبب به افراد می شود.

استفاده ی مستقیم از پیگمنت ها در محصول به دلیل انرژی سطحی بالای ذرات پیگمنت(به خصوص دوده) و تمایل آن ها به چسبیدن به یکدیگر برای آن که ذرات به خوبی در محصول پخش شوند باید فرمولاسیون مناسبی به کار برد و دستگاه فرآیندی مناسب باشد  تا بتواند ذرات را به خوبی در محصول پخش نماید.

یکی از راه حل هایی که برای حل این مشکلات می توان به آن اشاره کرد استفاده از مستربچ  است، از آنجایی که مستربچ ها ترکیبات پیش مخلوط هستند، از پراکندگی ضعیف پیگمنت ها و افزودنی ها جلوگیری می کنند.

همچنین به دلیل شکل گرانولی آنها دیگر مشکل پخش شدن در محیط  و هدر رفتن مواد وجود ندارد.

ویژگی ها ی مستربچ مشکی

–        انتخاب دوده ی مناسب

–        پخش شدگی مناسب

–        تنظیم ویسکوزیته مناسب

–        بهبود پایداری حرارتی

–        ایجاد محافظت از محصول در برابر اشعه ی ماورای بنفش

ویژگی ها ی مستربچ مشکی-

مستربچ مشکی در دنیا پلیمر

شرکت دنیا پلیمرمستربچ های مشکی با فرمولاسیون های مهندسی شده که  درصد دوده از 20 الی 40 می باشد را تولید می نماید که در انواع پایه های پلیمری و همچنین فرآیندی می باشد.

شرکت دنیا پلیمر با بهره گیری از فرمولاسیون ها و فرآیندهای تولید تخصصی مستربچ های مشکی با جت نس بالا (قدرت رنگ دهی) در گریدهای مختلف پلیمری و همچنین گرید تخصصی لوله اقدام نموده است.

پایه های تولیدی مستربچ مشکی شامل پلی اتیلن(PE)، پلی پروپیلن(PP)، پلی استایرن(PS)، پلی اتیلن ترفتالات(PET) و آکریلونیتریل بوتادی ان استایرن(ABS) می باشد.

فرآیندهای تولیدی که می توان از این مستربچ استفاده نمود می توان به قالبگیری تزریقی، اکستروژن(ورق، لوله)، فیلم کستینگ، فیلم دمشی(فیلم)، قالب گیری بادی(بادی)، قالب گیری چرخشی اشاره نمود.

درصد استفاده مستربچ های مشکی

درصد استفاده مستربچ های مشکی

میزان استفاده از مستربچ در محصول بسته به رنگ موردنظر، پشت پوشی مورد نیاز، درصد پیگمنت در مستربچ و کیفیت آن می تواند متغیر باشد، معمولاً درصد پیشنهادی استفاده از مستربچ های سفید و مشکی 1.5 الی 2 درصد می باشد.

عوامل موثر در کیفیت و قیمت محصولات

یکی از فاکتورهای مهم تعیین تکرار پذیری در رنگ کردن محصول، پخش خوب پیگمنت، رنگ دهی و قیمت، کیفیت پیگمنت مصرفی و فرمولاسیون نهایی مستربچ می باشد.

محصولات

ما در شبکه های اجتماعی

  •  

 

شرکت دنیا پلیمر اقدام به تولید مستربچ های رنگی، افزودنی، کامپاند کربنات کلسیم و گرانول برای صنعت راه مانند لوازم ترافیکی و ملزومات ساختمان مانند مخازن آب، کلید پریزهای برق و … اقدام نموده است.

  •