مستربچ رنگی

مستربچ های رنگی درخشان به محصولات شما کمک می کند تا توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کنند، به طوری که 93 درصد از مصرف کنندگان می گویند اولین چیزی که در مورد یک محصول متوجه می شوند ظاهر آن است. مطمئن شوید که وقتی به محصولات شما نگاه می کنند، آنچه را که می بینند دوست دارند. مستربچ رنگی یا کنسانتره رنگ که برای رنگ های ترموپلاستیک استفاده می شود. از یک یا چند رنگ و یک رزین انتقال پلیمر مخصوص تشکیل شده است. ترکیب گروه رنگی اصلی سری آن نامیده می شود. رنگدانه ها به چند نوع تقسیم می شوند: رنگدانه های آلی. رنگدانه معدنی و رنگدانه های معدنی از آنجا که رنگ در پلاستیک حل می شود، می توان از آن برای رنگ آمیزی شفاف استفاده کرد. رنگدانه ها به عنوان ذرات اولیه در پلاستیک وجود دارند و باید در پلاستیک پراکنده شوند. روش محبوب مستربچ رنگ در آزمایشگاه ما بر اساس نیاز مشتری توسعه یافته است. یک دسته از رنگ های پایه می تواند تا 60 درصد رنگدانه داشته باشد. در فرآیند تولید بعدی، رنگ به پلاستیک مذاب اضافه می شود.

مستربچ رنگی

مستربچ رنگی در صنعت کاربردی گسترده یافته اند،در دنیای رقابتی امروز داشتن تنوع رنگ و ظاهری خاص جزء مزیت یک محصول محسوب می شود، با توجه به گسترده شدن کاربرد های پلیمرها (پلاستیک) در جهان، تولید محصولات با رنگ های متنوع یا جلوه های خاص  یکی از الزامات صنعت شده است.

 اجزای مستربچ های رنگی شامل پلیمر به عنوان بستر و مواد رنگزا(پیگمنت) و سازگارکننده ها (عامل پخش کننده،عامل جفت کننده) می باشد. پیگمنت ها در بستر پلیمری خود پخش(dispersion) می شوند.

شرکت دنیا پلیمر تولید کننده ی مستربچ های افزودنی، رنگی،  مستربچ سفید و مشکی و پرکننده با پایه های مختلف پلیمری و کاربردهای مختلف فرآیندی می باشد.

برای اطلاع از محصولات، مشاوره گرفتن  و قیمت و با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

مستربچ رنگی چیست؟

در تعریف معنی مستربچ مانند همه ی مواد، رنگ مواد رنگزا به این دلیل به وجود می آید که آنها فقط طول موج های خاصی از نور مرئی را جذب می کنند و نور سایر طول موج ها را منعکس یا انتشار می دهند، طیف نور منعکس شده،رنگی را که می بینیم تعیین می کند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که بسیاری از محصولات پلاستیکی رنگ ها و طرح های منحصر به فرد خود را از کجا می گیرند؟ ما دو کلمه برای شما داریم: مستربچ رنگی.
این مقاله عوامل مختلفی را در رابطه با مفهوم صنعتی که در سراسر جهان به عنوان مستربچ رنگ شناخته می شود مورد بحث قرار می دهد. دنیا پلیمر یک تولید کننده مستربچ رنگی جهانی است و به مستربچ های اختصاصی خود افتخار می کند. در صورت داشتن هرگونه سوال پس از مطالعه این مقاله با سرویس پلیمر دنیا تماس حاصل فرمایید.

کاربرد مستربچ رنگی

 

چگونه از مستربچ برای رنگ آمیزی پلاستیک استفاده کنیم؟

رایج ترین کاربرد مستربچ، رنگ آمیزی مواد پلاستیکی است. مستربچ موثرترین روش برای رنگ آمیزی پلاستیک است. هنگام تولید فیلامنت برای مطابقت با رنگ محصول نهایی موجود، تعداد زیادی مولفه می تواند بر رنگ نهایی تأثیر بگذارد.

مستربچ ها در صنایع مختلفی مانند صنایع فیلم و بسته بندی(نایلون، نایلکس، لفاف، شیرینک، استرچ، سلفون، فیلم های BOPP، CPP، OPP)، تولید لوله، نساجی و گونی بافی، لوازم خانگی(ظروف و لوازم پلاسنیکی آشپزخانه)و بدنه لوازم برقی خانه، ملزومات ساختمان مانند لوازم برقی(کلید پریز)، مخازن، قطعات تزریقی و  صنایع خوروسازی کاربرد دارند.

کاربرد مستربچ در صنعت

قیمت مستربچ رنگی

عوامل متعددی می تواند بر روی قیمت مستربچ رنگی وطبیعتا خرید و فروش مستربچ رنگی تاثیر بگذارد که عبارتند از:

  • مواد اولیه به کار رفته:پایه ی پلیمری مورد استفاده و کیفیت و درصد پیگمنت و افزودنی مورد استفاده در فرمولاسیون
  • دستگاه های تولید کننده
  • مراحل و دقت تولید و تست های کنترل کیفی
  • سفارشی بودن یا نبودن مستربچ
  • علاوه بر  این مسائل اقتصادی بر نوسانات قیمت روز مستربچ رنگی تاثیر به سزایی دارد. جهت اطلاع از فروش مستربچ در تهران و دیگر شهرستان ها با کارشناسان ما در تماس باشید.

خط تولید مستربچ رنگی

تولیدکنندگان مستربچ بیشتر نگران پراکندگی و توزیع همگن پیگمنت ها یا افزودنی ها یا فیلرها در بستر پلیمری هستند.

برای آنکه مواد افزودنی، پیگمنت ها و فیلرها در بستر پلیمری به خوبی پخش (dispersion) و پراکنش (distribution) یابند باید ذرات توسط بستر پلیمر مرطوب شوند (wetting) و با پلیمر برهمکنش بدهند.مواد اولیه تولید مستربچ در نهایی بودن خرید انواع مستربچ قطعا بی تاثیر نیست.

پلیمرها معمولا به تنهایی استفاده نمی شوند و برای رسیدن به یک محصول با رنگ خاص، خواص و ویژگی های مد‌ نظر و کاهش قیمت نهایی از پیگمنت ها،افزودنی ها،فیلرها استفاده می کنند.

تولید کننده مستربچ رنگی

شرکت دنیا پلیمر با بهره گیری از فرمولاسیون های دقیق و مناسب و تجهیزات فرآیندی دقیق اقدام به تولید انواع مستربچ رنگی و مستربچ های پاستیلی، فلورسنت، صدفی و متالیک، ترانسپرنت (شفاف) مناسب برای پایه های مختلف پلیمری (پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن، آکریلونیتریل بوتادی ان استایرن(  ABS) و پلی اتیلن ترفتالات(PET)) و فرآیندهای مختلف نموده است. مواد اولیه تولید مستربچ با توجه به طیف گسترده کاربردی آن و کیفیت برای تولید کنندگان مستربچ رنگی می تواند فاکتور تعیین کننده ای باشد.

خرید مستربچ رنگی

 برای خرید و فروش مستربچ رنگی ، عیار مستربچ خوب را باید در نظر گرفت . در تولید مستربچ رنگی میزان استفاده  در محصول بسته به رنگ موردنظر، پشت پوشی مورد نیاز، درصد پیگمنت در مستربچ و کیفیت آن می تواند متغیر باشد، معمولاً درصد پیشنهادی استفاده از مستربچ های رنگی 1.5 الی 2 درصد می باشد. فروش مستربچ رنگی با توجه به کیفیت کالا در شرکت دنیا پلیمر و نیاز مشتری در اولویت قرار دارد.

انواع مستربچ

بسته به هدف مورد نظر انواع مستربچ های رنگی ،افزودنی و فیلر ها می باشد. مستربچ آمیزه ی غلیظی حاوی سه جزء اصلی زیر می باشد که باید به صورت کاملا همگن این اجزاء با هم مخلوط شده باشند:

1-مواد پلیمری به عنوان محمل(بستر)

2- مواد افزودنی یا مواد رنگزا (پیگمنت ها) یا فیلرها

3-عوامل سازگارکننده مانند عوامل پخش کننده(dispersing agent) و عوامل جفت کننده(coupling agent) و compatibilizer

مشخصات مستربچ رنگی

نقطه ذوب

کاربرد

پایداری حرارتی

رنگ

131±1˚c

PP Fiber, Blown Film

280˚c

نارنجی

131±1˚c

PP Fiber, Blown Film

280˚c

صورتی

131±1˚c

اکستروژن، کیسه بافته شده PP، فیلم دمیده

240˚c

قرمز

126±1˚c

اکستروژن، کیسه بافته شده PP، فیلم دمیده

240˚c

بنفش

131±1˚c

اکستروژن، کیسه بافته شده PP، فیلم دمیده

280˚c

خاکستری

مستربچ افزودنی

مستربچ‌های افزودنی موادی هستند که جهت بهبود خواص پلیمرها، حل مشکلات فرآیندی پلیمرها و به وجود آوردن خاصیتی ویژه در پلیمرها استفاده می‌شوند. مستربچ های افزودنی انواع مختلفی مانند مستربچ  کمک فرآیند، آنتی اکسیدان، آنتی یووی، لیزکننده، براق کننده، شفاف کننده  PP یا هسته زا، آنتی استاتیک، تاخیرانداز شعله، ضد مه، خوشبوکننده، تمیز کننده، جاذب رطوبت، جاذب IR، تخریب کننده،ضد لیزکننده، اصلاح کننده ضربه، اصلاح کننده ی ویسکوزیته دارند.

مستربچ پرکننده(فیلر)

برای کاهش قیمت و بهبود خواص از مستربچ های پرکننده استفاده می کنند،از جمله مستربچ های پرکننده می توان به کربنات کلسیم، تالک، میکا و غیره می توان اشاره کرد.

تست مستربچ

تست های مختلفی در شناسایی و کنترل کیفی مستربچ ها استفاده می شود.از جمله ی آنها می توان به تست TGA  و DSC  و MFI و اندازه گیری خاکستر(Ash) و غیره اشاره نمود.

 

تست TGA چیست؟

TGA  تستی برای بررسی رفتار حرارتی ماده می باشد که در آن وزن نمونه همراه با تغییر در دما طی زمان بررسی می شود.این تست در اتمسفر های مختلف مانند اکسیژن، نیتروژن قابل انجام می باشد.تست TGA برای سنجش پایداری حرارتی ماده می تواند استفاده شود.

تست TGA چیست؟​

تست DSC

تست DSC نمونه ی مورد آزمایش و شاهد را  در دمای یکسان می خواهیم نگه داریم  و تفاوت انرژی لازم  برای ثابت نگهداشتن دما، بر حسب تغییر دما رسم می شود.این تست می تواند برای تعیین نقطه ذوب و تست OIT استفاده شود.

تست DSC در مستربچ

تست MFI (شاخص جریان مذاب)

تست MFI (شاخص جریان مذاب) در واقع میزان روندگی و سهولت جریان مذاب را تعیین می کند. در این تست نمونه ی پلیمری را در دستگاه می ریزند و تحت دمای مناسب و تحت بار مناسب(طبق استاندارد) میزان پلیمر خروجی را در طی 10 دقیقه وزن کرده و گزارش می کنند.هر چقدر که وزن مذاب بالاتر رود پلیمر ویسکوزیته کمتری دارد.

تست MFI (شاخص جریان مذاب) در مستربچ

تست Ash

در تست Ash پلیمر در کوره تا دماهای بالا حرارت دیده(حدود 600 درجه سانتی گراد) و میزان کاهش وزن آن بررسی می شود.در واقع از این تست می توان برای تعیین میزان فیلر(معمولا کربنات کلسیم) استفاده کرد.

مستربچ رنگی چگونه ساخته می شود؟

به طور کلی، تولید مستربچ های رنگی به دنبال فرآیند (1) شناسایی و توزین رنگدانه ها و مواد افزودنی، (2) مخلوط کردن این رنگدانه ها و افزودنی ها در یک رزین حامل یا پلیمر با عملیات حرارتی و معمولاً اکسترود کردن دو پیچ و (3) خنک سازی است. و تبدیل مخلوط غلیظ به صورت گرانول

پلاستیک خام چه رنگی است؟

پلاستیک ها (رزین) تقریباً بی رنگ (سفید مایل به شیری) هستند. مواد رنگی مانند رنگدانه ها برای تولید محصولات پلاستیکی در رنگ های مختلف اضافه می شوند.

 

چگونه می توان رنگ پلاستیک را تغییر داد؟

 

سطح را از پلاستیک تمیز کنید. یک سطل را با آب گرم و کمی صابون ظرفشویی پر کنید. …
سطوح براق شنی. رنگ به پلاستیک‌های سطحی مات بسیار بهتر از پلاستیک‌های براق می‌چسبد. …
پلاستیک را با ارواح معدنی پاک کنید. …
اولین لایه رنگ را اسپری کنید. …
لایه های بعدی رنگ را اعمال کنید.

چه رنگی روی پلاستیک بهتر عمل می کند؟

 

بهترین رنگ برای استفاده روی پلاستیک چیست؟ بسیاری از رنگ ها پلاستیک را به خوبی پوشش می دهند. به طور کلی، این رنگ‌ها بر پایه روغن یا رنگ‌های آلکیدی هستند، زیرا رنگ‌های پایه آب معمولاً به خوبی به پلاستیک نمی‌چسبند و ممکن است پس از خشک شدن پوسته پوسته شوند، حباب بزنند یا پوسته پوسته شوند.

11 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  •  

 

محصولات مرتبط

شرکت دنیا پلیمر اقدام به تولید مستربچ های رنگی، افزودنی، کامپاند کربنات کلسیم و گرانول برای صنعت راه مانند لوازم ترافیکی و ملزومات ساختمان مانند مخازن آب، کلید پریزهای برق و … اقدام نموده است.

  •