محققان با الهام گرفتن از ابریشم عنکبوت ماده ی جدیدی ابداع کردند

محققان در NTNU با الهام گرفتن از ابریشم عنکبوت ماده ی جدیدی با خواص مکانیکی خارق العاده ابداع کردند.

این ماده الاستومری با مولکول‌هایی است که دارای هشت پیوند هیدروژنی در یک واحد تکراری خود هستند و این پیوندها باعث می شوند که تنش وارده به ماده توزیع شود، ایده ی معرفی پیوندهای هیدروژنی بیش از حد معمول از طبیعت سرچشمه گرفته شده است  که ابریشم عنکبوت حاوی همان ساختار می باشد.

ابریشم عنکبوت، به ‌ویژه ابریشم دراگلاین که پره‌ها و لبه بیرونی تار عنکبوت را فراهم می‌کند که فوق‌العاده سفت و چقرمه است.

این الاستومرهای ابداع شده توسط این تیم  دارای حوزه های سخت و نرم متمایز می باشد. عدم تطابق در سفتی بین حوزه‌های سخت و نرم تشویق می کند که هر شکاف به صورت انشعاب در بیاید به جای مسیر مستقیم، که این حالت به اتلاف بیشتر انرژی کمک می کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که در دمای بالاتر از ۸۰ درجه سانتی‌گراد نیز می توانند خود ترمیم شوند. اگر بتوان تولید این ماده را افزایش داد، روزی می‌توان از آن در لوازم الکترونیکی انعطاف‌پذیر استفاده نمود.

آخرین اخبار

فرآیند قالبگیری تزریقی
قالبگیری تزریقی قالبگیری تزریقی روشی برای تولید محصولات قالب گیری شده از طریق تزریق مواد پلاستیکی نرم و ...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت دنیا پلیمر اقدام به تولید مستربچ های رنگی، افزودنی، کامپاند کربنات کلسیم و گرانول برای صنعت راه مانند لوازم ترافیکی و ملزومات ساختمان مانند مخازن آب، کلید پریزهای برق و … اقدام نموده است.

  •